Почати спочатку: як людям у поважному віці перейти у нову професію
Перейти в іншу сферу непросто всім – виникає чимало труднощів зі здобуттям потрібних знань, втратою звичного доходу і адаптацією. Проте найважче змінювати професію або просто шукати роботу тим, хто досяг поважного віку, але на пенсію ще йти рано. Такі кандидати обросли стереотипами на ринку праці й часто самі не вірять у себе. Але ці зміни не здаються такими страшними, коли знаєте, за яким планом діяти. Тому зібрали все, що відомо про працевлаштування людей у зрілому віці, та підготували чек-лист зміни їх професії.
Ейджизм на українському ринку праці
Закон України «Про зайнятість населення» наголошує, що працездатним особам, віком від 16 до 60+ років, держава гарантує захист від дискримінації у будь-якому прояві, зокрема за віком. А у вакансіях Законом «Про рекламу» забороняється відкрито вказувати бажаний вік майбутнього працівника. Проте на практиці ймовірність зустрітися з ейджизмом – дуже велика.
Роботодавці, що надають перевагу молодшим фахівцям, мають стереотипні уявлення про осіб поважного віку. Мовляв, вони не «дружать» з новітніми технологіями, не мають актуальних м’яких навичок, виконують роботу повільніше і взагалі їх мозок працює уже не так. Тому, якщо людям 50+ і вдається знайти роботу, то, зазвичай, вона низькокваліфікована.
Але вчені переконані, що люди з віком може і втрачають певні навички, але в деяких аспектах навпаки перевершують молодших колег. Так, дослідження когнітивних здібностей від співробітників Массачусетського технологічного інституту показало, що хоч після 35 років погіршується пам’ять, але емоційний інтелект вищий у старших людей, а найкращий словниковий запас взагалі мають люди, яким за 70 років.
Якщо до цього додати ще активну життєву позицію, бажання постійно навчатися нового, підтримувати своє фізичне та психічне здоров’я, то працівник передпенсійного віку нічим не поступається молодшому колезі. Окрім цього такі співробітники мають чималий досвід, рідше змінюють роботу та відповідально ставляться до своїх обов’язків.
Як піти не на пенсію, а в нову сферу?
Попри те, що люди передпенсійного віку рідко звільняються, все ж вони становлять чималу частку кандидатів на ринку праці. Часто і взагалі використовують 10 років перед пенсією, щоб нарешті зайнятися тим, про що мріяли все життя. Але перехід у нову сферу в поважному віці – справа не з простих. Як же це правильно зробити?
- Визначте професію. Зрозуміло, що для початку необхідно дізнатися, що пропонує ринок праці, визначитися з професією та оцінити власну схильність до цієї професії. Наприклад, вас зацікавила віддалена робота копірайтером, але все своє життя ви працювали бухгалтером – оцініть, чи не буде вам важко в кардинально іншій сфері, можливо, ви зможете підібрати собі щось фінансового спрямування. Не лякайтеся нових незнайомих вам професій – дізнайтеся про них більше і, можливо, ви знайдете серед них щось своє.
- Отримайте освіту. Для отримання загальних знань з деяких професій достатньо буде пройти курси чи декілька майстер-класів. Але чимало галузей потребують фундаментального навчання, на яке потрібно витратити немало часу та зусиль. Обирайте свою нову професію й з цих міркувань. Вам потрібно звертати увагу на всі можливі канали навчання, підписуватися на професійні канали, читати відповідну літературу. Не зайвим буде завести знайомства з кимось з представників обраної професії – так ви зможете дізнатися про її підводні камені та переваги.
- Налаштуйтеся на статус новачка. Часто фахівцям з досвідом важко перейти у нову сферу через невміння підкоритися набагато молодшому керівнику або небажання проходити весь кар’єрний шлях з самого початку. Але без цього етапу не обійтися. Отже, навіть якщо ви самі протягом 20 років були керівником – забудьте все і почніть з початку. Ви – новачок, тому вам потрібно вчитися та досягати успіхів, як вперше.
- Подумайте про фінанси. Під час навчань, стажувань та пошуку нової роботи, ваш дохід дорівнюватиме нулю. Тому завчасно потурбуйтеся про кошти, на які будете жити у цей період. Чудово, якщо у вас є можливість працювати на старій роботі та здобувати освіту за новою спеціальністю.
- Заручіться підтримкою близьких. У такі важкі перехідні періоди важливо, щоб рідні розділяли ваше прагнення до змін. Адже ніякі цифри у паспорті не страшні, коли у вас вірять близькі.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5535
4581
38
2
42
1
40
0
35
1
38
1
35
2
34
1
92
13
33
4
36
0
35
0
34
2
36
4
48
2
43
6
74
37
41
5
81
18
38
1
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Миколаєві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 12667 грн.
Hitjob.mk.ua
- 9005 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...