Супровідний лист: коли він справді потрібний?
Чи у всіх випадках необхідний супровідний лист? І що робити тим, хто невисокої думки про свої літературні здібності, щоб написати переконливий і об’ємний текст?
Коли супровідний лист дуже бажаний
Початок кар'єри. Вас ще не знають як професіонала, і ви поки мало що можете запропонувати роботодавцю? У такій ситуації лист може підвищити шанси на працевлаштування. Нехай в резюме ще немає великих досягнень або назв відомих компаній, але в супровідному листі можна позначити інтерес до конкретної професійної сфери, коротко розповісти про навчальні досягнення, які характеризують вас в позитивному ключі.
Супровідний лист допоможе привернути увагу до вашої кандидатури, виглядати переконливіше в очах роботодавця і, відповідно, мінімізувати ризик відмови.
Зміна професії. Супровідний лист буде корисним, якщо ви вирішили змінити сферу діяльності. Ця ситуація схожа на початок кар'єри, але з тією різницею, що ви не зовсім «чистий аркуш», ваш досвід за попередньою професією може бути чимось корисним і на новій ниві. Головне – правильно його піднести. Резюме розповість про колишню кар'єру, а в листі ви якраз зможете пояснити значення цього досвіду для нової сфери діяльності. Наприклад, уважність і акуратність при роботі з документами, вміння швидко перемикатися між декількома завданнями, сильні комунікативні навички цінуються незалежно від професійної області.
Більш висока позиція. Якщо ви відправляєте резюме на більш високу посаду, ніж займаєте зараз, супровідний лист буде дуже важливий. Варто розповісти про те, як би ви могли розширити свою сферу відповідальності, який управлінський досвід у вас уже є і які завдання на колишній роботі можна оцінювати з точки зору вашого потенціалу як керівника. Мета супровідного листа – переконати можливого роботодавця в тому, що у вас є всі необхідні якості для переходу на новий щабель.
Творчі професії. Для здобувачів творчих професій вільна розповідь про себе та портфоліо буває навіть важливіше резюме. Лист дозволяє вийти за рамки прийнятого формату складання резюме, продемонструвати власний стиль і креативність. Якщо вакансія передбачає роботу з текстами (журналіст, PR-менеджер, копірайтер), супровідний лист – хороша можливість показати свої здібності.
Іноді роботодавці прямо вказують, що чекають інформацію про кандидата у вільній формі. Достатньо невеликої розповіді про себе з посиланнями на конкретні приклади робіт і добре виконаного тестового завдання.
Топова позиція. Відгук на вакансію з категорії вищого менеджменту традиційно передбачає наявність супровідного листа, це щось само собою зрозуміле. Управлінець повинен вміти презентувати себе.
Іноді здобувачі на топові посади пишуть занадто розгорнуті листи. Але насправді гарний лист керівника повинен містити тільки конструктивну інформацію: перераховувати проекти, які він здійснив, і давати в цифрах якомога більше показників, чого в цих проектах вдалося досягти.
Коли можна обійтися без листа
Для лінійних позицій в ритейлі та операційних фахівців, які не працюють з клієнтами безпосередньо, наявність супровідного листа зовсім не обов'язкова. Наприклад, оператору колл-центру досить відправити тільки резюме, без додаткового розповіді про себе.
Масовий підбір працівників не передбачає оцінки кандидатів через супровідні листи. Якщо велика торговельна мережа одночасно наймає 70 касирів, то менеджери з підбору в першу чергу звернуть увагу на відповідний досвід і відсутність зауважень з боку служби безпеки. У них навіть, швидше за все, не буде фізичної можливості на читання супровідних листів.
Супровідний лист – шанс звернути на себе увагу
Якщо ваш випадок не з тих, коли супровідний лист дуже бажаний, і не з тих, коли точно можна обійтися без нього, значить, для вас супровідний лист не те щоб критично важливо, але точно буде в плюс. У ньому можна виділити важливі акценти, які в резюме не відразу кидаються в очі, але мають значення для вирішення цінності кандидата.
Так, не зайвим буде прямо пояснити масштаб компанії, в якій ви працювали, і уточнити конкретно вашу зону відповідальності, дати зрозуміти ступінь вашої залученості та ваші уподобання.
За шаблоном або своїми словами
Якщо з грамотністю може допомогти будь-який онлайн-сервіс перевірки орфографії і пунктуації, то зі змістовною частиною супровідного листа ситуація складніша. Особливо для тих, хто не може похвалитися талантом в області сторітелінга – а таких більшість.
Чи достатньо фрази «Здрастуйте! Прошу розглянути мою кандидатуру для такої-то вакансії»? Ні, в тих випадках, коли супровідний лист дуже бажаний, така фраза – все одно, що відсутність листа. Чи варто використовувати шаблони, які легко знайти в різних інтернет-джерелах? Хіба що в якості стартової точки, відштовхуючись від якої ви напишете свій текст.
Лист повинен бути живим і індивідуальним. У цьому його головна цінність, тільки в цьому випадку він переконливий і дійсно спрацьовує. Лист – це ваша пряма мова. Писати його потрібно тезисно, але з харизмою і без зайвої лірики.
Що можна порадити тим, хто не впевнений у своїх здібностях до складання вдалих фраз: подумайте, яка інформація потрібна в супровідному листі саме у вашому випадку, а потім спробуйте декілька різних варіантів, за допомогою яких цю інформацію можна сформулювати. Попросіть когось, кому ви довіряєте, оцінити текст об'єктивно та вибрати найкращий варіант формулювань.
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору НазадРобота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5535
4581
38
2
42
1
40
0
35
1
38
1
35
2
34
1
92
13
33
4
36
0
35
0
34
2
36
4
48
2
43
6
74
37
41
5
81
18
38
1
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Миколаєві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 12667 грн.
Hitjob.mk.ua
- 9005 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...