Робота за кордоном: правила безпеки для гастарбайтерів

Багато українців ризикують виїжджати за кордон, знаходячи роботу самостійно на інтернет-порталах і покладаючись на власне відчуття. Цілком можливо, досвід нелегального працевлаштування виявиться вдалим: ви спокійно знайдете гарне місце, залагодите візові проблеми на місці і облаштуєтеся на довгі місяці. Але, як правило, все це пов'язано з біганиною від поліції, ризиками бути обдуреним, депортованим і просто приниженим без особливих на те причин. Все, що можна порадити при цьому - запасіться медстраховкою, знайдіть хороших знайомих на новому місці, налаштуйтеся на позитив і тоді вже пускайтеся в авантюру. Якщо ж ви прихильник офіційного оформлення будь-яких ділових відносин, то дотримуйтеся низки правил безпеки, перевірених до вас тисячами набитих гуль.
ЩО ШУКАТИ В КОНТРАКТІ
"Шукайте в трудовому договорі пункти про права та обов'язки сторін, вигляд і характер (постійна, тимчасова) роботи, вимоги до професійних якостей претендента", - радить адвокат, старший партнер адвокатської компанії "Кравець та Партнери" Ростислав Кравець. У документі повинні бути зазначені термін його дії, розмір зарплати та умови виплати, умови праці та проживання, а також все, що стосується страховки і соцгарантій (тривалість робочого дня, вихідні, лікарняні).
Окремим пунктом - визначення форс-мажорних обставин та дії сторін при їх появі, перелік додаткових платних послуг. Вам зобов'язані дати договір, що укладений не з фірмою-посередником, а безпосередньо з роботодавцем, звертає увагу PR-директор Міжнародного жіночого правозахисного центру "Ла Страда-Україна" Ліза Рай. "Він повинен бути зрозумілий до букви, без витіюватих формулювань, - говорить вона. - Якщо є незрозумілі англійські спецтерміни, зверніться до професіонала-перекладача".
Не закривайте очі на багатозначності кшталт "та інші види робіт", "усі послуги на вимогу роботодавця" тощо.
Крім того, все має бути завірене нотаріусом у двох примірниках.
ГЕТЬ ВІД ШАХРАЇВ
За словами юриста Ростислава Кравця, звернувшись до фірми-посередника, насамперед займіться вивченням її документації: копії свідоцтва про держреєстрацію, ліцензії Мінпраці та соцполітики України (на здійснення посередництва при працевлаштуванні за кордоном, справжність яких перевіряється за списком на сайті відомства), завірені та легалізовані в консульстві України. Вам повинні пред'явити копію ліцензії на працевлаштування за кордоном або посередництво, видану іноземному партнеру в його країні, копію дозволу на працевлаштування громадян України, виданого компетентним органом, копію ліцензії на посередницьку діяльність з працевлаштування громадян України. Перевірте наявність договору з посередником, завіреного нотаріально і легалізованого в українському дипломатичному представництві, попросіть повні контактні дані (закордонний адресу, номери телефонів, імена керівників). Чорний список агентств, які зарекомендували себе вкрай погано, ведеться на спеціалізованому сайті Zarobitchany.org.
ВІДГУКИ. Неодмінно пошукайте в Інтернеті: якщо фірма-посередник працює хоча б кілька років, досвід співпраці з нею напевно вже кимось описаний. У коментарях, звичайно, зустрічається чимало проплачених постів (хвалебних - від самого агентства, лайливих - від його конкурентів), однак, тверезо перечитавши все і осмисливши, відрізнити справжній коментар від фальшивого неважко (перша ознака останнього - емоційність без конкретики).
"БЕЗПЕЧНІ" ПОРАДИ
Якщо гризуть сумніви, зателефонуйте в посольство обраної країни і поцікавтеся, чи відкривають в поточний момент робочі візи для українців за вашою спеціальністю. Заразом уточніть, які документи для цього потрібні, скільки це коштує і займе часу (щоб порівняти з інформацією агентства). "Ознайомтеся з місцевим законодавством, трудовим та податковим, і проконсультуйтеся у фахівців щодо їх нюансів, - радить Ліза Рай. - Якщо пропонують виїжджати за візою нареченої або туристичною, це теж ознака підступу, який, у кращому випадку, закінчиться недобросовісним дотриманням умов. Залиште рідним максимум інформації про те, куди їдете, контакти та копії всіх документів". А паспорт, нагадує експерт, в руки можна давати тільки прикордонникам.
ПІСЛЯ ПРИЇЗДУ. Приїхавши до чужої країни на три місяці і більше, відразу встаньте на облік в посольство України - це безкоштовно і може стати в нагоді, якщо відбудеться щось непередбачене (військові конфлікти або стихійні лиха, наприклад). Тримайте при собі квитанцію про оплату послуг посередника з вказаною в ній сплаченою сумою та копію закордонного паспорта, довідки про присвоєння ідентифікаційного коду (якщо оригінали втратите, копії на руках для поліції та рідного посольства краще, ніж голі заяви на відновлення).
Заздалегідь дізнайтеся також контакти місцевих та українських громадських організацій, які в разі чого допоможуть або хоча б піднімуть шум, радить Ліза Рай.
ШАХРАЇ З РОСІЇ
Українські дівчата традиційно користуються попитом у закордонних роботодавців. В Ліван, Туреччину та Італію в основному потрібні дівчата для консумації (стимулювання відвідувачів ресторанів, барів та інших розважальних закладів більше купувати). "Насправді ми точно не знаємо, чим їх змушують займатися, коли вивозять за кордон. Але подають це у нас на сайті як консумацію: вона українським законодавством не заборонена, - пояснює керівник служби підтримки Work.ua Стас Демянік. - В Росію, як правило, набирають дівчат для персонального надання інтимних послуг (платних коханок) і так званих масажисток, а на ділі - звичайних повій".
Росія - взагалі та країна, звідки надходить левова частка недобросовісних віддалених роботодавців (пов'язано з мовними нюансами, взаємної інтегрованістю ринків праці та онлайн-рекрутингу).
Останнім часом кількість ошуканців зростає, особливо на ресурсах з безкоштовною рекламою.
Можна виділити три основних типи шахрайства в російському інтернет-рекрутингу: пошук копірайтерів і рерайтерів, яким не оплачують виконану роботу; пошук складачів текстів, у яких просять вислати передоплату (страховий внесок при відправці завдання поштою) і зникають; заробіток в інтернеті (перегляд реклами, заробіток на файлообмінниках, участь у "інвестиційних проектах"). "Це гримуча суміш матеріальних вкладень, мережевого маркетингу та неоплачуваної праці, - говорить Демянік. - Посилань на такий вид заробітку на нашому сайті повно, ми блокуємо всі подібні вакансії і вдячні користувачам, коли вони повідомляють нам про них".
НЯНЬОК ТАМ НЕ БУДЕ
Навіть якщо ви опинилися щасливчиком, якому пощастило з порядним агентством, не думайте, що воно буде з вами панькатися до пенсії. Деякі проблеми, що раптово виниклі, за словами менеджера рекрутингової компанії Viza Staff International Дмитра Гресса, можна вирішити за допомогою телефонної гарячої лінії, що з'єднує з офісом посередника. "Але найчастіше скаржитися нам немає сенсу, адже у нас немає ніяких юридичних прав впливати на правопорушення іноземних роботодавців. Всім, кого відправляємо, даємо номери телефонів місцевих держструктур, інспекцій з питань праці, і якщо виникають проблеми, скажімо, з невиплатою зарплати, краще телефонувати відразу туди", - пояснює тонкощі системи Дмитро. А то і прямо в міліцію - у випадках, коли українські заробітчанки стають жертвами сексуального домагання.
Все, що стосується проблем зі здоров'ям і лікарняних, лягає на плечі медстраховки, що оформлюється ще в Україні. Дрібні проблеми на зразок необхідності полежати з температурою пару деньків вирішуються на місці з роботодавцем - вирішувати всі життєві обставини навіть найвідповідальніше агентство, за словами Дмитра Гресса, не може. Також доведеться самостійно (удвох з іноземною стороною) розбиратися з продовженням віз. "Ми оформляємо первинну, 180-денну, а далі все залежить від того, як пішла робота, як людина справляється і чи потребують в її послугах надалі", - говорить він.

http://www.segodnya.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку

Нагору Назад