Місцеві бюджети втратили інвестиційний вибір
Залишилися без депозитів
Уряд заборонив місцевій владі розміщувати тимчасово вільні кошти загального фонду місцевих бюджетів на депозитах в банках. Такий мораторій на період до кінця 2019 року Кабмін запровадив ще 23 січня. Але тоді в Мінфіні не поспішали коментувати наслідки ухваленого рішення, оскільки документ ще нібито повинні були доопрацьовувати. «Або остаточна версія буде максимально близька до озвученої на засіданні Кабміну, або вона істотно відрізнятиметься», – сказали у міністерстві.
Дива не сталося. Оприлюднена наприкінці січня постанова Кабміну №53 містить лише одну норму – позбавити місцеві бюджети можливості розміщувати кошти загального фонду на депозитах в держбанках (інші банки, в принципі, не мали права доступу до фінансових ресурсів регіонів). Держбанки в 2019 році зможуть розраховувати лише на кошти спеціальних фондів місцевих бюджетів.
Пояснюючи необхідність ухвалення цього рішення, в уряді не згадали про складну ситуацію з обслуговуванням держборгу, яку може полегшити зберігання коштів місцевих бюджетів на Єдиному казначейському рахунку. Аргументація ухваленого рішення зводилася до того, що «кошти, які зараховуються до загального фонду місцевих бюджетів, що не працюють на жителів місцевих громад, накопичуються і відволікаються на тривалий термін від бюджетного процесу».
Заборона на розміщення коштів на депозитах має стати стимулом для місцевих рад до ефективного бюджетного планування та зменшення піків витрат своїх бюджетів, вважає аналітик ІК Concorde Capital Андрій Передерей.
Йдеться про мільярди гривень. За даними Офісу з фінансового та економічного аналізу у Верховній Раді, на 1 грудня 2018-го місцеві бюджети зберігали на депозитах 12 млрд грн. Укргазбанку місцева влада довірила 4,6 млрд грн (37% таких депозитів), ПриватБанку – 3,9 млрд грн (32%), Ощадбанку – 3,9 млрд грн (26%), Укрексімбанку – 0,6 млрд грн (5% ).
Місцева влада розміщувала депозити, щоб заробити процентний дохід, але це, на думку Мінфіну, гальмувало ефективне витрачання коштів. Щоб з цим боротися, Мінфін підштовхує місцеву владу до інвестування у більш дохідні інструменти.
Держбанки без прибутку
Частина держбанків заявила, що проблеми через відсутність грошей місцевих бюджетів у них не виникнуть. Згідно з бюджетними правилами, держбанки повинні були не пізніше 21 грудня 2018 року повернути гроші місцевих бюджетів на ЄКР (Єдиний казначейський рахунок), щоб претендувати на них знову на початку 2019-го.
Примус до ОВДП (облігації внутрішньої державної позики України)
Прибутковість ОВДП навіть вище, ніж 16-18% за депозитними сертифікатами НБУ (останні випуски ОВДП банки купували з прибутковістю до 19,5%), а значить, місцеві бюджети не тільки не повинні втратити процентний дохід, але навіть можуть збільшити його, отримуючи додатково прибутковість, яку зараз на них заробляють держбанки.
Можливість інвестувати в ОВДП у органів місцевого самоврядування з'явилася ще в травні 2018-го, але місцеві бюджети не поспішали скуповувати урядові борги. «Для місцевих бюджетів ОВДП були альтернативою і раніше. Закон не забороняв розміщення тимчасово вільних бюджетних грошей в ОВДП, але не було чітких інструкцій та правил, як це робити. У травні всі кроки були чітко описані», – каже Андрій Передерей.
За умови правильного планування органи місцевого самоврядування можуть ефективно використовувати ОВДП, вважають учасники ринку цінних паперів. «Динаміка залишків коштів на депозитах місцевих бюджетів за 2018 рік говорить про те, що великі обсяги грошей перебували на депозитах основну частину року», – зазначає старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович. А оскільки Мінфін пропонує різноманітну лінійку держпаперів, з терміном погашення від двох до дев'яти місяців, то органи місцевого самоврядування можуть підібрати найбільш зручний термін розміщення коштів з більш високою прибутковістю. «Щоб отримати цю прибутковість, потрібно скоординувати і спланувати час проведення тендерів, роботу з виконавцями тендерів, час оплати, а також не забувати враховувати термін погашення ОВДП. Погашення – поки найпростіший варіант повернення інвестованих грошей до місцевого бюджету. І усе це зробити потрібно в рамках бюджетного періоду», – розповідає Андрій Передерей. Купити ОВДП місцева влада може на аукціонах Мінфіну через 12 банків – первинних дилерів, чотири з яких є державними банками.
Віртуальні втрати
Але Асоціація міст України зустріла рішення Кабміну в багнети. «Заборона на розміщення коштів на депозитах призведе до втрат місцевих бюджетів», – заявив голова асоціації, мер Києва Віталій Кличко. Він оцінив втрати місцевих бюджетів від неотриманих відсотків за депозитами у 1,5 млрд грн. У лідерах «втрат» опиняться Донецький і Дніпропетровський обласні бюджети, міський бюджет Львова.
Питання не тільки фінансове: в асоціації вважають рішення Кабміну незаконним, оскільки «ч. 8 ст. 16 Бюджетного кодексу не обмежує розміщення тимчасово вільних коштів загального фонду місцевих бюджетів на депозитах». Цією нормою кодексу передбачено право розміщення «тимчасово вільних коштів місцевих бюджетів», без розбивки на загальний та спеціальний фонди, на депозитах, в ОВДП або муніципальні боргові цінні папери. «Постанова Кабміну є підзаконним нормативно-правовим актом і не може визначати відносини, які регулюються кодексом, без належного узгодження з ним», – вважає голова асоціації.
https://finclub.net/
За матеріалами hitjob.com.ua
всі новиниРоздрукувати сторінку
Нагору Назад
Робота в регіонах
Місто
Вак.
Рез.
5535
4581
38
2
42
1
40
0
35
1
38
1
35
2
34
1
92
13
33
4
36
0
35
0
34
2
36
4
48
2
43
6
74
37
41
5
81
18
38
1
Робота в Україні
Статистика зарплат
Середня зарплата в Миколаєві складає:
- по резюме 0 грн.
- по вакансіях 12667 грн.
Hitjob.mk.ua
- 9005 грн.
за даними Статуправління
Корисні сервіси
Корисні поради
Чому роботодавці не вказують в оголошеннях зарплату: поради hr-експертки, які вакансії оминати
Не вказана в оголошеннях зарплата часто є найменшою проблемою. Попри світо ...
Тренди українського фрилансу-2023: прогноз від Freelancehunt
Світова платформа Exploding Topics та український сервіс фрилансу Freelanc ...
Вигорання під час війни: як залишатися ефективним на роботі – поради експерта
Війна стала важким тягарем для ринку праці. За оцінками соціологічної груп ...