Українські компанії почали перевіряти співробітників на політичні симпатії

«Якщо раніше перевіркою біографії претендентів займалися в основному фахівці відділу кадрів (наводили довідки на попередніх місцях роботи та дивилися профілі в соцмережах), то тепер ці досьє все частіше перевіряють у внутрішній службі безпеки компаній», - говорить Андрій, топ-менеджер великої компанії. Визнають нову тенденцію і кадровики: за їхніми словами, шукачів на рядові вакансії жорстко поки не перевіряють, але претенденти на посади рівня заввідділенням повинні бути готові до глибокої перевірки біографії. «Ретельно вивчають досьє на юристів, бухгалтерів, програмістів - тих, хто в разі прийому на роботу буде мати доступ до закритих даних компанії. Перевіряємо політичні симпатії, адекватність, наявність компромату», - розповіла нам Надія Юровська, керівник відділу кадрів в інтернет-компанії.
ПЕРЕВІРЯЮТЬ ВСІХ. Почастішали і випадки перевірок роботодавцями не тільки нових співробітників, а й тих, хто давно працює в компанії. «У нас у відділі дівчина активно підтримувала відому політичну силу. І її звільнили - сказали, що її активна громадянська позиція не збігається з думкою керівництва, яке сповідує політичний нейтралітет», - розповів нам Сергій Островський, працівник великого будівельного холдингу.
Експерти такі звільнення пояснюють посиленням заходів безпеки. «Наприклад, керівництво банку неофіційно рекомендувало працівникам бути аполітичними. Але співробітники почали активно спілкуватися з людьми, яких можна порахувати екстремістами. А це вже пряма загроза безпеки банку! Адже в останні місяці відбуваються захоплення інкасаторських машин або відділень. Тому якщо співробітник потрапляє під підозру, його можуть звільнити», - пояснив нам президент Украналітцентру Олександр Охріменко.
НОРМА В ЄС. Рекрутери зізнаються, що особливо ретельно перевірка претендентів проводиться в компаніях з іноземними інвестиціями. «У кожній солідній компанії служба безпеки проводить перевірку майбутніх співробітників, а через нестабільну ситуацію в країні в багатьох компаніях ці перевірки підсилили. Співробітники служби безпеки можуть звернутися до МВС для отримання довідок про претендента - наприклад, дізнатися, якщо є приводи в органи», - говорить контент-експерт порталу rabota.ua Тетяна Пашкіна. «Так, ми отримуємо офіційні запити з великих компаній, - підтвердила нам керівник прес-служби МВС Лариса Волкова, - і можемо відповісти, наприклад, чи була у людини судимість». Коштує довідка 70-150 грн, залежно від терміну виконання.
Керівник рекрутингового агентства Уляна Ходорівська вважає, що перевірки потрібні. «У великих компаніях можуть ввести навіть тест на детекторі брехні - для перевірки нових співробітників на стресостійкість і неконфліктність. Адже через ситуацію в країні стресових ситуацій в колективі стає більше, а це знижує продуктивність роботи компанії. Ми нещодавно проводили опитування: 15% опитаних обговорювали політподії і баталії влаштовували прямо в офісі! Це неправильно: політика політикою, а робота роботою».
Юристи кажуть: у працівників мало шансів зберегти особисті дані закритими, адже інформація про українців є в базах у нотаріусів, держреєстраторів, міліції та виконавчій службі. За словами юриста Василя Мірошниченка, шукачам, які вважають, що їх не взяли на роботу на незаконній підставі, довести свою правоту буде складно. Тому єдиний вихід - розміщувати менше особистої інформації в соцмережах і намагатися зберігати на роботі політичний нейтралітет.

www.segodnya.ua

За матеріалами hitjob.com.ua

всі новини

Роздрукувати сторінку


Нагору Назад